Положення про сертифікацію. Витяг.
Сертифікацію вершників у кінноспортивному туризмі розроблено з метою залучення Кінних Клубів до Кінноспортивного туризму, підвищення якості та інформативності занять з верхової їзди, уніфікації навчальних програм, а також для кваліфікаційних допусків до змагань, які організовує ВФТКТ.
Основою для розробки Сертифікації вершників стала Європейська система кваліфікацій «Галоп» *.
ІІ. Основні поняття:
ВФТКТ – абревіатура ВСЕУКРАЇНСЬКА ФЕДЕРАЦІЯ ТЕХНІКИ КІННОСПОРТИВНОГО ТУРИЗМУ.
КЛУБ-ПАРТНЕР – Кінний клуб, який бере участь у програмі Сертифікації вершників у кінноспортивному туризмі ВФТКТ
КІННОСПОРТИВНИЙ ТУРИЗМ – міжнародний вид спорту та активного відпочинку, пов’язаний з подоланням дистанцій верхи на коні/поні з метою відвідання нових географічних чи етнокультурних місць. Кінноспортивний туризм передбачає їзду природними та штучними трасами, як підготовленими, так і непідготовленими для такої діяльності, подолання природних та штучних перешкод (броди через водойми, схили, пагорби, перетин автошляхів тощо) у денний чи нічний час доби з певною швидкістю. Докладніше про Кінний туризм: https://uk.wikipedia.org/wiki/Кінний_туризм
Різновиди Кінноспортивного туризму:
Кінно-польові виїзди та прогулянки – їзда за межами клубу/стайні (в полях, лісах) тривалістю від 1 до 3х годин. Легкий рельєф, градієнт до 15%.
Кінні трейли – різновид кінно-польового виїзду з підвищеною складністю маршруту. Передбачає їзду по природному рельєфу, подолання природних та штучних перешкод, а також проходження дистанції за певний проміжок часу. Тривалість – від 3 годин до 1 доби. Дистанція від 10 до 100км. Відповідно до дистанції та її технічної складності, кінні трейли умовно поділяються на такі рівні: новіс (10-30км, легкий рельєф), стандарт (30-50км, рельєф середньої складності), майстер (50-80км, природний рельєф, броди, штучні перешкоди тощо), ультра (80-100км).
Кінні походи — довготривалі подорожі, як правило здійснювані групою туристів, тривалістю від 1 доби і більше. На відміну від трейлу, Кінний похід передбачає ночівлю з кіньми. Ночівлі можуть проводитися як у наметах, так і у приміщеннях. Коні можуть ночувати на прив’язах, в електропастухах, левадах, конюшнях тощо.
TREC — змагання з техніки кінного туризму. Дисципліна покликана розвивати співпрацю вершника та коня та відточувати навички, необхідні для польової їзди. Цей вид спорту виник у Франції. Змагання з TREC складається з трьох окремих етапів — орієнтування на місцевості, контроля алюрів та полоси перешкод. Змагання мають 5 рівнів складності.
Equirogaine — змагання, що поєднує тактику і стратегію, навігацію на пересіченій місцевості та фізичну витривалість. Мета — набір максимальної кількості балів, що отримуються за відвідання контрольних пунктів (та надання фото-доказів), позначених на мапі. Кожен пункт має свою вартість у балах, що базується на його віддаленості від точки старту, навігаційній складності тощо. Порядок проходження маршруту визначається учасником самостійно. Змагання триває від 3 до 24 годин.
Equirand — щорічний фестиваль кінного туризму, який проводиться 1 раз на рік. Організатори визначають точку сбору, бажаючі реєструються та прямують до визначеної точки у форматі кінного походу. Перше місце присуджується учаснику або групі учасників, які подолали верхи найбільшу відстань.
Робоча їзда (Working Equitation) – змагання на оцінку робочих якостей коня.
СЕРТИФІКАТ – документ установленого зразка, який засвідчує відповідний перелік навичок та вмінь Вершника. Сертифікат є допуском до відповідних йому видів Кінноспортивного туризму та змагань, організованих ВФТКТ (див розділ IV). Сертифікат видає Клуб-партнер ВФТКТ, відповідно до п V даного Положення. Сертифікат має чинність лише у Клубах-партнерах ВФТКТ. Кожен Сертифікат є номерним та іменним і доступний у публічній базі даних на сайті Федерації.
ГАЛОП – у контексті Сертифікації терміном «Галоп» ми умовно називаємо певний рівень, де Галоп-1 передбачає базові знання і вміння, а Галоп-4 є своєрідними «водійськими правами» на коня у Кінноспортивному Туризмі.
ТРЕНЕР – особа, яка має підтверджений досвід (наприклад, участь у змаганнях тощо) та середню або вищу педагогічну освіту.
ІНСТРУКТОР – особа, яка має підтверджений досвід роботи з кіньми (кваліфікації у кінному спорті чи туризмі, робота інструктором не менше 1 року тощо) та проводить заняття в Кінному Клубі.
ВЕРШНИК – особа, яка їздить на конях.
КІНЬ – будь-яка тварина роду equus.
ІІІ. Загальні положення.
Сертифікація вершників у кінноспортивному туризмі поділяється на чотири рівня: Галоп-1, Галоп-2, Галоп-3, Галоп-4, кожен з яких передбачає послідовне прогресивне оволодіння такими теоретичними знаннями та практичними навичками, необхідними для заняття різними видами Кінноспортивного туризму як:
- Верхова їзда
- Подолання перешкод/ їзда по пересіченій місцевості
- Догляд за конем
- Орієнтування на місцевості та туризм
- Теоретичні знання (термінологія, психологія коней, ветеринарія та невідкладна медична допомога)
Сертифікати рівнів Галоп-1 та Галоп-2 видаються Клубом-партнером на бланку та з печаткою ВФТКТ на засадах внутрішнього екзамену, який може приймати як Тренер або Інструктор Клубу, так і запрошений спеціаліст, зареєстрований в ВФТКТ.
УВАГА: Сертифікат рівнів Галоп-1 та Галоп-2 не є допуском до самостійного виїзду Вершника в трейл або участі у змаганнях. Він носить мотиваційних характер.
Сертифікат рівня Галоп-3 передбачає глибокі теоретичні знання та надає допуск до участі у більшості заходів та змагань з Кінноспортивного Туризму. Він видається комісією ВФТКТ, до якої обов’язково входить тренер, лікар та спеціаліст з туризму, після прослуховування семінару та складання екзамену.
Сертифікат рівня Галоп-4 є своєрідним «водійським посвідченням» на коня. Він є допуском до всіх заходів та змагань з Кінноспортивного Туризму, дає право працювати Інструктором у Кінному Клубі-партнері ВФТКТ. Сертифікат Галоп-4 видається комісією ВФТКТ, до якої обов’язково входить тренер, лікар, ветеринарний лікар та спеціаліст з туризму, після прослуховування семінару та складання екзамену.
